Sarıkamış Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Sarıkamış tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Sarıkamış ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Sarıkamış tanıtım sayfası.
 
 
Sarıkamış Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar Horasan'da kurulan Selçuklu - Türk İmparatorluğu'nun İslam tefekkürünü dünyaya yayma, Selçuklu nizam medeniyetini, Türk hakimiyetini Orta Asya'dan Ege sahillerine, Kafkas sahillerine, Kafkas'lardan Yemen'e kadar olan bölgelerde kurma ve yaşatma amacıyla 16 Ağustos 1064 tarihinde Alparslan'ın ordularıyla Bizans Kalesi Ani şehrini, Kars kalesini, Allahü Ekber ve Soğanlı Dağlarını istila etmesiyle Sarıkamış da bir Türk vatanı olmuştur.

Bu mesut tarihi olaydan sonra, yüz yıllar boyunca hudut boylarını teşkil eden bölge Türk - Rus mücadelesine daimi bir sahne olmuştur. Özellikle 19. ve 20. asırlarda kanlı olaylar, karanlık ve acı günler yaşamış haksız emellere kurban, hayasız istilalara meydan, pis ayaklara barınak olmuştur.

1877 - 1878 yıllarında tamamen istilacı amaçlarla Panislavizm fikrini tahakkuk ettirmek üzere Ruslar memleketimize saldırmışlardır. Büyük Kumandan Gazi Ahmet Muhtar Paşa komutasındaki Türk ordusu karşısında çok feci bir hezimete uğrayan Rus orduları, Osmanlı Devleti'nin gerileme dönemine ait acziyet içinde diğer cephelerde talihsiz bir yenilgiye uğranılması yüzünden Doğu cephesi de düşmüştür. 3 Mart 1878'de Ayastefanos, 13 Temmuz 1878 tarihinde Berlin Antlaşmaları imzalanarak Kars, Batum ve Ardahan harp tazminatı olarak Ruslara bırakılmıştır.. Bu hal tam 40 yıllık simsiyah günleri içine alır.

Bu bitmez tükenmez acı günlerde Sarıkamış yöresindeki halk çektiği ızdırapları yanık türkülerde dile getirmişlerdir.

Kırk senelik kara günler sürüp giderken, 1 Kasım 1914 tarihinde Rus orduları yeniden Sarıkamış'dan Pasinlere doğru Anadolu'yu istila etmek üzere taarruza geçmiştir. 6 gün süren Köprü Köy muharebelerinde ağır bir darbe yiyen Rus orduları sendeleyerek Sarıkamış'a kadar kaçmışlardır. Sarıkamış'ta yenilen ordularının moralini yükseltmek ve yeni taarruz hazırlıklarına girişmek üzere Çar Nikola ikinci karargah kurmuştur. Bu sırada Sarıkamış, Selim ve Kars arasında toplanan Rus ordularını imha planıyla Enver Paşa komutasında meşhur Sarıkamış Harekatı başlamıştır. Ağır kış şartları nedeniyle tabiatla düşmanlardan daha çok mücadele mecburiyetinde kalan ordumuz yenilgiye uğramış ve Türklüğün lehine felaketle neticelenmiştir. Bu sonuç tarihe korkunç bir facia ve acı bir hatıra olarak geçmiştir.

 
 
 

Sarıkamış Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Sarıkamış için bir öneri ekleyin
Katerina Köşkü
Katerina Köşkü
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde bulunan bu eşsiz güzellik, 1896 yılında var olmuş. Yukarı Sarıkamış bölgesine doğru uzandığınız zaman, tüm ihtişamıyla karşılayacaktır sizi Katerina Köşkü. Bu güzide yapının en önemli özelliği ise, [Yazının Devamı]

Diley Kuru - 10 Mart 2015, Salı - Yorum Sayısı : 0
Asboğa Gölü
Asboğa Gölü
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yer alan Asboğa Gölü, şehrin doğal güzelliklerinin ilk sıralarında yer alır. Gölün turizme kazandırılması için çevresinde çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Asboğa Gölü, Sarıkamış ilçe merkezine yaklaşık 11 kilometrelik [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 17 Mart 2014, Pazartesi - Yorum Sayısı : 0
Cıbıltepe Kayak Merkezi
Cıbıltepe Kayak Merkezi
Kars-Sarıkamış'ta yer alan Cıbıltepe Kayak Merkezi, genellikle yakın illerden gelen turistleri ağırlamaktadır. Çok fazla yoğun bir ilgi görmese de muhteşem doğası, çamlar arasındaki beyaz örtü gibi serilen karları gören herkes [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 5 Şubat 2014, Çarsamba - Yorum Sayısı : 0
İnkaya Micingirt Kalesi
İnkaya Micingirt Kalesi
Adını bulunduğu köyden alan İnkaya Micingirt Kalesi, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yer alır. İnkaya Micingirt Kalesi, şehrin günümüze gelen tarihi yapıları arasındadır. 1232 yılında Saltuklu Sultanı Mansur Ergin tarafından inşa edildiği [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 27 Aralık 2013, Cuma - Yorum Sayısı : 1
Allahuekber Dağları
Allahuekber Dağları
Türkiye'nin sıra dağlarından biri olan Allahuekber Dağları, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Erzurum-Kars bölümünde yer alan dağlarda milyon yıllardan kalma yeşil kayaçlar mevcuttur. Aynı zamanda jipsli tortul kütleler ve bazalt lavlar da [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 25 Temmuz 2013, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars il merkezine yaklaşık 50 kilometrelik bir mesafede yer alır. Son yıllarda yoğun ilgi görmeye başlayan kayak merkezinin sezonu aralık ve nisan ayları arasındadır. Çamurlu Dağı'nda yer alan [Yazının Devamı]

Özgür Yazıcı - 12 Ocak 2010, Salı - Yorum Sayısı : 1
 
 
Gezgin Yorumları
 
Sarıkamış kar kalitesi açısından dünyanın en kaliteli karına sahip birkaç yerinden biri olarak gösteriliyor. Kayakçıların rüyası "Kristal Kar"'ı burada sezon boyunca bulabiliyorsunuz. Sezon boyunca yağan kar iklim şartlarından dolayı ilk günkü kalitesini koruyor ve pistler de çam ağaçlarıyla çevrili olduğu için rüzgardan etkilenmiyor. Sarıkamış'ın doğası ise göz kamaştırıyor.
Özgür Yazıcı l 6 Mart 2014, Perşembe 10:20 l  
 
 
Peki Sarıkamış hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Bodrum tatilinizde nerelerde yemek yenilir? Bodrum'da yemek yenilecek yerler sayfamızda gezgin görüşlerini okuyun, siz de tavsiyede bulunun.

Marmaris'te gece hayatı hakkında gezginlerin görüşlerinden faydalanmak için Marmaris Barlar Sokağı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Seyahat Tüyoları